وارد سیاسی مسابقه اصولگرا اصلاح طلب اخبار سیاسی و اجتماعی

وارد: سیاسی مسابقه اصولگرا اصلاح طلب اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات ضربه ١٤٠‌میلیارد تومانی

وزارت ورزش و فدراسیون‌های متفاوت ازجمله فوتبال و سرخابی‌ها مهمترین بخش‌هایی هستند که همچنان با پرسشها مالی مواجه هستند

ضربه ١٤٠‌میلیارد تومانی

ضربه ١٤٠ میلیارد تومانی

عبارات مهم : پروژه

وزارت ورزش و فدراسیون های متفاوت ازجمله فوتبال و سرخابی ها مهمترین بخش هایی هستند که همچنان با پرسشها مالی مواجه هستند

به گزارش شهروند ؛ ورزش کشور عزیزمان ایران درچند سال اخیر زیاد از هر مسأله دیگری درگیر پرسشها بودجه ای بوده و همین عنوان باعث توقف پیشرفت بعضی ورزشکاران، استعدادها، کلوب ها، فدراسیون ها و… شده است هست. بدهی های قبلی یکی از دغدغه مدیران ورزشی درحوزه های متفاوت درچند سال اخیر بوده و باعث شده است تا تناوب ورزش کشور عزیزمان ایران با سرعتی که باید حرکت نکند. هنوز هم مدیران وزارت ورزش، فدراسیون ها و کلوب ها درگیر بدهی هایی هستند که قبل از دولت یازدهم برایشان به بار آمده و باید آنها را تسویه کنند.

ضربه ١٤٠‌میلیارد تومانی

٨ هزار میلیارد، سهم پروژه های نیمه کاره

وقتی دولت یازدهم روی کار آمد، با هجمه وسیعی از پروژه های نیمه کاره ورزشی در اقصی نقاط کشور مواجه شد که چیزی فراتر از بحث بودجه ای وزارت ورزش جهت تکمیل آنها نیاز بود. در نخستین اقدام مدیران ورزشی تصمیم گرفتند هیچ پروژه جدیدی را کلید نزنند و بودجه ای که قرار است دراین راه استفاده شود، جهت پروژه های نیمه کاره ای باشد که مربوط به دولت های نهم و دهم است.

طبق اعلام امیررضا خادم، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت ورزش ٨ هزار میلیارد جهت تکمیل پروژه های نیمه کاره که در دولت قبلی کلنگ زنی شده، مورد نیاز هست. این درحالی است که دربرخی شهرها و استان ها کلنگ ورزشگاه های چند هزارنفری زده شده است که اصلا با جمعیت آن شهر همخوانی ندارد. با این حال درچند سال اخیر به ترتیب اولویتی که شرکت توسعه و نگهداری درنظر گرفته بود، حدود ١١٠٠ پروژه به بهره برداری رسید و کلنگ زنی جدیدی هم نشد تا بار بدهی های قبلی از روی دوش دولت تا حدودی خالی شود.

وزارت ورزش و فدراسیون‌های متفاوت ازجمله فوتبال و سرخابی‌ها مهمترین بخش‌هایی هستند که همچنان با پرسشها مالی مواجه هستند

بدهی انباشته فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال بعد از دوره ریاست محمد دادگان به دست علی کفاشیان سپرده شد و او ٨ سال در رأس فدراسیون حضور داشت. شرایط به جایی رسیده بود که چه از نظر فنی و چه مالی هیچ کدام از اهالی فوتبال از وضع راضی نبود. بدهی ها روی هم انباشته می شد و به علت تحریم ها کشور عزیزمان ایران از فیفا نیز دریافتی نداشت. این پرسشها باعث شده است بود تا طبق گزارش حسابرسی فدراسیون، نزدیک به یک سال قبل فدراسیون فوتبال بیش از ١٣ میلیارد بدهی داشته باشد. با رسیدن بخشی از طلب کشور عزیزمان ایران در فیفا، پرسشها مالی فدراسیون کمتر شده است و بخشی از این بدهی پرداخت شده است ولی وقت زیادی خواهد برد تا بار مالی سنگینی که در دوره قبلی به فدراسیون تحمیل شده، جبران شود. البته دراین ماجرا اختلاف علی کفاشیان مدیر سابق فدراسیون با مدیر سابق شرکت تربیت بدنی و وزرای سابق ورزش نیز تأثیر بسزایی داشت که درنهایت به ضرر فوتبال تمام شد.

ولخرجی عجیب سرخابی ها

یکی از اتفاقات عجیب از نظر مالی در کلوب های استقلال و پرسپولیس در وقت مدیریت محمد رویانیان و علی فتح الله زاده رخ داد. خیلی از کارشناسان معتقدند که استارت قراردادهای میلیاردی در فوتبال از وقت مدیریت این ٢ مدیر سرخابی رقم خورد که مسابقه عجیبی را به راه انداختند و بدهی های چند میلیاردی روی دست ٢ کلوب پرطرفدار گذاشتند. این ٢ مدیرعامل در دولت دهم روی کار آمدند، پرونده هایی را روی دست کلوب خود گذاشتند که هنوز هم سرخابی ها چوب آن را می خورند.

ضربه ١٤٠‌میلیارد تومانی

پرونده شکایت مانوئل ژوزه که به وسیله محمد رویانیان جهت سرمربیگری پرسپولیس گزینش شده است بود، هنوز هم باز است و به یکی از دغدغه های مهم مدیران و طرفداران تیم پیروزی (پرسپولیس) تبدیل شده است هست. آنطور که شنیده می شود، کلوب پرسپولیس چیزی حدود ٧ میلیارد باید به این مربی و دستیارانش پرداخت کند. همین پرسشها بود که باعث شد گمانه زنی هایی بابت بدهی ٦٠ میلیاردی در دوران مدیریت رویانیان به وجود آید. هنوز خبر موثقی بابت بدهی دقیق کلوب های استقلال و پرسپولیس منتشر نشده ولی بعضی از بالارفتن این مبالغ تا ١٠٠ میلیارد خبر می دهند که بخش عمده ای(حداقل نیمی) از آن در بین سال های ٨٤ تا ٩٢ رخ داده هست. این درشرایطی است که درفصل جاری سرخابی ها جهت نخستین بار درسالیان اخیر تا حدود ٨٠ درصد دریافتی داشته اند.

بیش از ١٦ میلیارد بدهی روی دست وزارتخانه

وزارت ورزش و فدراسیون‌های متفاوت ازجمله فوتبال و سرخابی‌ها مهمترین بخش‌هایی هستند که همچنان با پرسشها مالی مواجه هستند

محمود گودرزی آخرهای سال ٩٢ درشرایطی صندلی ریاست وزارت ورزش را دراختیار گرفت که با بدهی انباشته ای از دوره قبلی مواجه شد. طبق اعلام نصرالله سجادی، معاون وقت وزارت ورزش در دی ماه ٩٢ این وزارتخانه بیش از ١٦ میلیارد بدهی داشته هست. براین اساس، فدراسیون های ورزشی ١٦ میلیارد و٧٠٠ میلیون تومان بدهی قبلی داشتند. این مسأله نشان می دهد که وزارت ورزش با بودجه ای محدود می بایست علاوه برتأمین نیاز فدراسیون ها جهت بازی های آسیایی ٢٠١٤ و المپیک ٢٠١٦، بیش از ١٦ میلیارد بدهی را به فدراسیون ها پرداخت کند. البته مشخص نیست که چطور مدیران قبلی ورزش براساس بودجه ای تصویب شده است بود، دخل و خرج خود را تعیین نمی کردند و این بار مالی سنگین را به مدیران بعد از خود در دولت یازدهم تحمیل کردند.

١٤ میلیارد جایزه عقب افتاده

وزارت ورزش در دولت دهم، آیین نامه ای جهت پرداخت جوایز به قهرمانان داشت که طبق آن باید در سال های ٩١ و ٩٢ نزدیک به ١٤ میلیارد به مدال آوران و قهرمانان در رشته های متفاوت پرداخت می شد. این اتفاق در وقت حیات دولت دهم رخ نداد تا دولت یازدهم مجبور شود در اوایل کار خود این میزان جوایز را به قهرمانان و مدال آوران اهدا کند.

ضربه ١٤٠‌میلیارد تومانی

تقسیم عجیب بودجه ورزش!

درشرایطی که وزارت ورزش در دولت یازدهم تغییراتی را درمیانه راه داشت، ولی این اتفاقات هم باعث نشد تا بخش مالی رها شده است و جهت تقسیم بودجه به صورت سلیقه ای واکنش‌ها شود. این درحالی است که به نظر می رسد در دولت گذشته بودجه ورزش کشور براساس ارتباطات هر مدیر فدراسیون با وزارت ورزش مرتبط بوده هست. کریم صفایی، مدیر سابق فدراسیون تیراندازی با کمان در مصاحبه ای که اخیرا داشته، دراین باره می گوید: «به اتاق آقای وزیر ورزش در دولت دهم رفتم، به من گفت آقا کریم اگر پول می خواهی ورزشکارانت باید بروند استقبال مدیر جمهوری! گفت اگر نروند تو هم قید پول را بزن. گفتم شما دو سال است به من پول نداده اید این هم روی آن.» همین مسأله در فدراسیون فوتبال نیز به شکلی مشابه رخ داد چون کفاشیان ارتباط خوبی با وزیر وقت نداشت و همین عنوان باعث ضربه خوردن فوتبال کشور شده است بود. حالا ولی اتفاقاتی که از سوی وزارت ورزش جهت فوتبال رخ داده، باعث رضایت اهالی فوتبال شده است هست. همچنین جایزه مدال آوران المپیک و قهرمانان در روزهای نهایی سال ٩٥ به آنها اهدا شد تا مدال آوران خیلی سریع به حق خود برسند.

١٤٠ میلیارد روی دست ورزش

اگر بخواهیم به صورت حدودی بدهی های ورزش در دوره های نهم و دهم دولت را محاسبه کنیم، به عدد بالایی می رسیم. حدود ١٠ میلیارد در فدراسیون فوتبال، بیش از ٣٠ میلیارد در وزارت ورزش و نزدیک به ١٠٠ میلیارد در کلوب های استقلال و پرسپولیس در ٨ سال بدهی ایجاد شده است هست. این رقم در مجموع ١٤٠ میلیارد می شود که یک مبلغ تقریبی جهت مجموع بدهی های ورزش در دولت های نهم و دهم می توان درنظر گرفت. این ارقام علاوه بر پروژه های نیمه کاره و پرتعدادی است که از ٨ سال قبل به دولت یازدهم تحمیل شده است است.

واژه های کلیدی: پروژه | فوتبال | پرسپولیس | پرسپولیس | دولت یازدهم | فدراسیون فوتبال | اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs